Efter ett tufft fjolår siktar Einbecker Brauhaus nu framåt med en delvis ny inriktning. Öl utgör fortsatt hjärtat i verksamheten, men bryggeriet kommer även satsa på fler dryckeskategorier för att stärka sina chanser på en svajig marknad.
Einbecker Brauhaus gjorde en nettoförlust på 1,72 miljoner euro under 2025, då intäkterna landade på knappt 34 miljoner euro. Resultatet påverkades inte bara av utmaningar på ölmarknaden, utan också av att bryggeriet genomgått ett omfattande förändringsarbete. Under Einbeckers årsstämma förra veckan berättade vd Marc Kerger att det arbetet nu till stor del är klart; bland annat har processer och personalstruktur förändrats och kostnader minskats, skriver bryggeriet i ett pressmeddelande.

Förändringsarbetet har redan börjat ge resultat och bryggeriet blickar nu framåt. Öl utgör även i fortsättningen Einbeckers kärnverksamhet. Men med en stadigt minskade ölkonsumtion och krympande ölmarknad, planerar bryggeriet även att storsatsa på alkoholfria och funktionella drycker. Satsningen omfattar såväl alkoholfri öl som drycker utanför ölsegmentet (”beyond beer”). Innevarande år förväntar sig Einbecker ändå att göra en förlust på cirka 500 000 euro, för att sedan nå ett plusresultat under 2027.
Ölbryggning i Einbeck har anor från medeltiden, då det fanns 700 bryggmästare i staden och alla medborgare hade rätt att brygga öl. Einbecker själva anger 1378 som sitt startår. Det baseras på ett kvitto man hittat från den 28 april det året, då två ton Einbeckeröl såldes till staden Celle. Det är dock först 1794 som Einbecker Brauhaus grundas, som ett gemensamt brygghus i staden. Dagens aktiebolag bildades 1967 och man är i dag det enda bryggeriet i Einbeck.
